Ing. Petra Trnková, Ph.D.
vedoucí výzkumné skupiny medicínské fyziky, Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská, ČVUT v Praze

Petra Trnková vede výzkumnou skupinu medicínské fyziky na FJFI. Během své dosavadní kariéry pracovala v předních výzkumných institucích (Paul Scherrer Institute, Harvard Medical School, HollandPTC a Medical University of Vienna), kde se kromě výzkumu věnovala i klinické praxi. Je aktivním členem European Particle Therapy Network, PTCOG Ocular Subcommittee a Upright Consortium. V roce 2014 získala kariérní grant od Swiss National Fund a v roce 2022 cenu PTCOG Team Investigation Award.
Čím se odborně zabýváte na ČVUT a co Vás na Vaší práci nejvíce baví?
Zabývám se aplikovaným výzkumem v medicínské fyzice a konkrétně vývojem metod pro zpřesnění a zefektivnění ozařování v klasické a protonové radioterapii. Mým nejnovějším výzkumným projektem je ozařování pacientů ve vzpřímené poloze, například vsedě. Je to inovativní přístup, při kterém by bylo možné otáčet pacienta relativně k ozařovacímu svazku. V současné době pacient při ozařování leží a ozařovací přístroj se otáčí kolem něj, což vede k vysokým výrobním nákladům. Pokud by se ukázalo, že ozařování ve vzpřímené poloze vede ke stejné, případně lepší kvalitě léčby, bylo by možné snížit velikost přístroje, ozařovacích místností a cen ozařovačů, hlavně v protonové radioterapii. To by mohlo vézt ke zpřístupnění léčby většímu počtu pacientů.
Co Vás přivedlo k vědě?
Baví mě hledat odpovědi na nezodpovězené otázky a propojovat zdánlivě nepropojitelné věci. Už na střední škole, když mi někdo přinesl nějaký příklad, se kterým si nevěděl rady, tak jsem nepřestala hledat řešení, dokud jsem ho nenašla. Na aplikovaném výzkumu v medicinské fyzice mě baví vymýšlet, jak nové technologické objevy dostat bezpečně až k pacientovi a tím zkvalitnit léčbu a zlepšit prognózu.
Jak se Vám daří sladit osobní a pracovní život?
Někdy lépe, někdy hůře. Snažím se vždy najít správný balanc mezi osobním a pracovním životem. Ale někdy jsou náročnější období, kdy je spousta důležitých termínů, a to dostává pracovní život přednost. Ta náročnější období se pak snažím vykompenzovat třeba dlouhým pochodem v horách, odpojena od technologií, abych si odpočinula a zregenerovala se. Mám ráda přírodu a z ní čerpám energii.
Doporučila byste vědeckou kariéru středoškolským studentkám? Pokud ano, proč?
Rozhodně ano, hlavně těm, které mají rády dobrodružství. Nikdy nevíte, kam vás věda zavede. Pokud je člověk otevřený příležitostem, které mu vědecká činnost otevře, tak se může dostat k zajímavým problémům, do uznávaných institucí a potkat spoustu inspirativních lidí. Věda také dokáže být velmi naplňující. Když se vám po dlouhé době a několika neúspěších podaří konečně rozlousknout nějaký problém, je to výborný pocit.