Portrét vědkyně - Veřejný web - České vysoké učení technické v Praze

You are here

doc. Ing. Jana Sobotová, Ph.D.

materiálová inženýrka, Ústav materiálového inženýrství, Fakulta strojní, ČVUT v Praze

doc. Ing. Jana Sobotová, Ph.D.

Absolventka oboru Strojírenská technologie na FS ČVUT, po absolutoriu pracovala ve Státním výzkumném ústavu materiálu. Od roku 2000 působí na Ústavu materiálového inženýrství při FS ČVUT. Její hlavní specializací je tepelné zpracování kovových materiálů a 3D tisk kovů.

Čím se odborně zabýváte na ČVUT a co Vás na Vaší práci nejvíce baví?

Jsem zaměstnána na Fakultě strojní na Ústavu materiálového inženýrství a pracuji ve skupině, která se věnuje kovovým materiálům. Oblastí, které se převážně věnuji, je tepelné zpracování a jeho vliv na strukturu a užitné vlastnosti kovů a jejich slitin. Ačkoliv jsou principy tepelného zpracování a odezvy na něj pro mnoho materiálů známé, je stále ještě mnoho „bílých míst“, jejichž doplnění je výzvou. Mezi takové výzkumné výzvy patří například kryogenní zpracování nástrojových ocelí vyrobených práškovou metalurgií nebo tepelné zpracování kovových slitin připravených 3D tiskem, právě tomuto výzkumu se kromě jiného věnuji. Co mne nejvíce v mé práci baví? Na to nemám jednoduchou odpověď. Baví mne hledat fakta známá a dávat je do souvislostí, těší mne přemýšlet na výsledky různých analýz a zjišťovat, zda jsou v souladu s teoretickými předpoklady nebo s našimi předcházejícími výsledky. Pokud k nějakému problému není možno v dostupné literatuře najít odpověď, pak se raduji z každého dílčího výsledku a těším se na další krok k získání odpovědi.

Co Vás přivedlo k vědě?

V prvním ročníku studia na fakultě strojní mi Nauku o materiálu přednášel Ing. Petr Zuna (nyní profesor), jeho přednášky byly skvělé. Proto jsem ani chvíli neváhala, když se zeptal, jestli by někdo z nás nechtěl vykonávat roli tzv. „pomvěda“ (pomocná vědecká síla). Od druhého ročníku jsem tedy chodila pomáhat do laboratoří, kde se řešila celá řada výzkumných nebo diagnostických prací. Poznala jsem, že systematická laboratorní práce mne vlastně fascinuje.

Jak se Vám daří sladit osobní a pracovní život?

Když se v duchu podívám zpět, mohu říci, že se mi téměř vždy, i když jsem měla malé děti, dařilo najít čas na rodinu i na práci. Samozřejmě byly chvíle, kdy nezbylo nic jiného a já jsem si sedala zpět k práci večer doma. Nicméně, pokud si člověk umí práci zorganizovat, většinou není problém sladit osobní a pracovní život.

Doporučila byste vědeckou kariéru středoškolským studentkám? Pokud ano, proč?

K vědecké práci potřebujete kromě teoretických znalostí trpělivost, pečlivost, smysl pro systematickou práci, chuť zjistit výsledek. Pokud tohle všechno v sobě alespoň trochu máte, nebojte se směřovat svou práci do vědy, bude Vás to bavit a není nic lepšího než dělat v životě to, co Vás baví.

Vlastník stránky: Ilona Chalupská