Portrét vědkyně - Veřejný web - České vysoké učení technické v Praze

You are here

Ing. Elena Čižmárová, Ph.D.

Ústav materiálového inženýrství, tajemnice Inovační centrum diagnostiky a aplikace materiálů, Fakulta strojní, ČVUT v Praze

Ing. Elena Čižmárová, Ph.D.

Vystudovala obor Materiálové inženýrství na Fakultě materiálů, metalurgie a recyklace Technické univerzity v Košicích. Od roku 2004 působí na Ústavu materiálového inženýrství FS ČVUT v Praze, kde se věnuje výuce v oblastech kovových materiálů, plastů a kompozitů. V rámci Inovačního centra diagnostiky a analýzy materiálů (ICDAM) se zabývá spoluprací s průmyslovými partnery.

Čím se odborně zabýváte na ČVUT a co Vás na Vaší práci nejvíce baví?

Na ČVUT se zaměřuji na materiálové inženýrství a spolupráci s průmyslovými partnery při řešení jejich materiálových problémů.

Vědecky se aktuálně zabývám mechanismy a kinetikou vodíkového korozního poškození, které představuje klíčovou úlohu v náročných podmínkách. Další oblastí mého výzkumu je vývoj nových materiálů pro skladování vodíku v pevné fázi, s důrazem na pokročilé metalhydridy. Tento výzkum má potenciál přispět k rozvoji udržitelných energetických systémů a k širšímu uplatnění vodíku jako ekologického nosiče energie.

Nejvíce mě na mé práci těší, že mohu propojit teoretické znalosti s praktickými výsledky. Je úžasné sledovat, že můj výzkum nejen přináší nový pohled na vědecké otázky, ale hlavně pomáhá řešit konkrétní problémy. Když vidím, že moje práce má skutečný dopad a smysl, dodává mi to motivaci pokračovat dál.

Co Vás přivedlo k vědě?

K vědě mě zpočátku přivedla spíše náhoda. Už během studia jsem se podílela na různých projektech a analýzách v laboratoři, což mě velmi bavilo. Po státnicích mi byla nabídnuta možnost pokračovat v jednom z těchto projektů prostřednictvím doktorského studia. V té době nebylo pro ženy snadné najít uplatnění v průmyslu, a tak jsem se rozhodla zůstat ve vědeckém prostředí, které mi umožnilo dále rozvíjet své znalosti a schopnosti. S odstupem času vnímám, že to bylo to nejlepší rozhodnutí – věda mi umožňuje řešit zajímavé výzvy a zároveň přispívat k praktickým řešením, která mají skutečný dopad.

Jak se Vám daří sladit osobní a pracovní život?

V současnosti je to jednodušší, protože děti už jsou samostatné. Když byly malé, vyžadovalo to pečlivé plánování a určitou flexibilitu – často jsem si k práci nebo studiu odborné literatury sedala až večer, když děti spaly. Nikdy jsem to ale nevnímala jako překážku, protože mě má práce vždy bavila a naplňovala. Myslím, že klíčem k úspěšnému sladění osobního a pracovního života je nejen dobrá organizace, ale také podpora rodiny a skutečné zaujetí pro to, co děláte.

Doporučila byste vědeckou kariéru středoškolským studentkám? Pokud ano, proč?

Určitě bych vědeckou kariéru doporučila všem, kdo mají zájem o neustálé učení, objevování nových poznatků a práci na něčem, co má smysl. Věda nabízí jedinečnou příležitost tvořit inovace, řešit výzvy a aktivně přispívat k lepší budoucnosti. Pro ženy je to navíc skvělá cesta, jak ukázat, že můžeme být rovnocennými partnery ve všech profesních oblastech – ať už v průmyslu, nebo ve výzkumu. Vědecká kariéra je náročná, ale zároveň nesmírně obohacující a inspirativní, a pokud máte vášeň pro zkoumání světa kolem nás, stojí za to ji zvážit.

Vlastník stránky: Ilona Chalupská