Uznávání zahraničního vysokoškolského vzdělávání na ČVUT v Praze (nostrifikace s celorepublikovou platností):
Uznávání vysokoškolského studia, absolvovaného v zahraničí se řídí směrnicí Uznávání zahraničního vysokoškolského vzdělání a kvalifikace s celorepublikovou platností na ČVUT v Praze.
Lhůta pro vyřízení žádosti je dána zákonem (správním řádem), a to 30 dnů od doručení, ve složitějších případech může být lhůta na vyřízení žádosti prodloužena až na 60 dnů.
Z důvodu nadměrného počtu žádostí o uznání zahraničního vysokoškolského vzdělání se lhůta pro vyřízení všech žádostí pohybuje v rozmezí 30–60 dnů.
Žádost o uznávání vysokoškolského zahraničního vzdělání se podává elektronicky prostřednictvím aplikace NOS:
Žádost je nutné vytisknout, podepsat a společně s požadovanými dokumenty poslat na adresu Rektorátu ČVUT v Praze.
Dokumenty s digitálním podpisem nebo dokumenty převedené do elektronické verze autorizovanou konverzí lze doručit v elektronické podobě do aplikace NOS nebo datovou schránkou.
Postup při podání žádosti
- Vyplnění elektronické žádosti
-
Zaplacení poplatku za nostrifikaci 3 000,- Kč – poplatek je třeba zaplatit před podáním žádosti.
Informace o platbě pro uprchlíky z Ukrajiny
Od 1. 9. 2024 platí osvobození od poplatku za uznání zahraničního vysokoškolského vzdělání pouze pro žadatele s vízem dočasné ochrany po dobu kratší než 12 měsíců (podle § 1 odst. 1 zákona č. 67/2022 Sb.)
Další informace jsou uvedeny na této webové stránce: https://msmt.gov.cz/vzdelavani/vysoke-skolstvi/zvlastni-informace-pro-zadatele-o-nostrifikaci-z-ukrajiny - Přiložení povinných příloh žádosti
- Zaslání vytištěné žádosti a potřebných dokumentů
-
v písemné podobě na adresu:
ČVUT v Praze – rektorát
Odbor pro studium a studentské záležitosti
Jugoslávských partyzánů 1580/3
160 00 Praha 6 – Dejvice - Přílohy žádosti mohou být doručeny v elektronické podobě do aplikace NOS nebo datovou schránkou – elektronické dokumenty s digitálním podpisem nebo dokumenty převedené autorizovanou konverzi do elektronické verze
-
v písemné podobě na adresu:
Platební údaje
Poplatek uhraďte přednostně platební kartou:
Platba bankovním převodem pouze v případě neúspěšné transakce při platbě platební kartou.
název účtu | ČVUT V PRAZE - REKTORÁT |
číslo účtu / account number: | 19 - 5504780277/0100 |
specifický symbol / specific symbol: | DDMMRRRR (den, měsíc a rok narození žadatele) |
variabilní symbol/ variable symbol: | 55555 |
SWIFT: | KOMBCZPP |
IBAN: | CZ2701000000195504780277 |
Jako specifický symbol uveďte své datum narození a do poznámky uveďte jméno a příjmení ve tvaru uvedeném v pase nebo občanském průkazu.
Poplatky spojené s bankovním převodem hradí žadatel.
V případě platby bankovním převodem při podání žádosti doložte potvrzení o zaplacení poplatku.
Povinné přílohy žádosti
- Úředně ověřená kopie diplomu
Odpovídajícím způsobem musí být ověřena pravost podpisů a otisků razítek. - Dodatek k diplomu nebo výpisu všech zkoušek za celou dobu studia včetně hodinové dotace nebo kreditového hodnocení.
Dokumenty musí být úředně přeloženy do českého nebo anglického jazyka českým soudním překladatelem a pevně spojeny s překladem.
U dokladů vystavených v anglickém jazyce se překlady nepožadují.
Seznam soudních tlumočníků a notářů
Pokud žádáte o uznání navazujícího magisterského vzdělání, doložte diplom bakaláře a diplom magistra s příslušnými dodatky. - V případě zastupování žadatele zmocněncem ověřená plná moc.
Uprchlíci z Ukrajiny (s udělenou dočasnou ochranou) můžou doložit chybějící doklady čestným prohlášením v nezbytně nutných případech. Pokud univerzita na Ukrajině funguje, můžete požádat o vydání druhopisu diplomu a dodatku.
Ověření pravosti podpisů a otisků razítek na originálu diplomu
Pravost podpisů a otisků razítek na originálech dokladů v souladu s § 90 odst. 3 zákona č. 111/1998 Sb., o vysokých školách, musí být ověřena.
Ověření pravosti podpisů a otisků razítek na originálu diplomu závisí na zemi, kde byl diplom vydán.
Postup při ověřování lze rozdělit do tří skupin podle mezinárodních smluv
- S příslušným státem je uzavřena dvoustranná smlouva o právní pomoci
umožňující předkládat veřejné listiny (diplomy a další doklady o vzdělání) vydané ve smluvním státě orgánům druhého smluvního státu bez dalšího ověření. - Ověření formou Apostilly
Signatáři Haagské úmluvy - mnohostranná smlouva o zjednodušení ověřování cizích veřejných listin – pravost podpisů a otisků razítek na originálech dokumentů musí být ověřena formou Apostilly. Apostillu vystavuje pověřený orgán státu (tzv. apostilní úřad), ve kterém byl doklad vydán. Seznam apostilních úřadů je k dispozici na webových stránkách Haagské konference - Superlegalizace
Pravost podpisů a otisků razítek na originálech dokladů musí být ověřena Ministerstvem zahraničních věcí státu, v němž má sídlo vysoká škola, která doklad vydala, nebo příslušným cizozemským orgánem a příslušným zastupitelským úřadem ČR v zemi, kde sídlí vysoká škola, která diplom vydala.
Otázku legalizace a superlegalizace diplomů a dokladů o ukončení studia v zahraničí lze konzultovat s Ministerstvem zahraničních věcí České republiky, Oddělení legalizace dokladů konzulárního odboru. Adresy zastupitelských úřadů ČR v zahraničí a zastupitelství zahraničních najdete na internetové adrese Ministerstva zahraničních věcí.
Seznam států – požadované ověření diplomů
Doporučené přílohy žádosti:
V případě změny jména přiložite ověřenou kopii dokladu o změně jména (oddací list apod.).
V průběhu řízení může být požadováno doplnění dalších dokumentů potřebných pro posouzení zahraničního vzdělání a kvalifikace.
Doklady o vzdělání doložené k žádosti se automaticky nevrací.
Odvolání
Do 15 dní od rozhodnutí má žadatel právo se odvolat. Odvolání se podává prostřednictvím veřejné vysoké školy, která rozhodnutí vydala, k Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy.
Druhopis osvědčení o uznání zahraničního vzdělávání
Žádost o vydání druhopisu ve formátu MS Word
Žádost o vydání druhopisu ve formátu PDF
Zpětvzetí žádosti z důvodu věcné nepříslušnosti vysoké školy
Zpětvzetí žádosti ve formátu MS Word
Zpětvzetí žádosti ve formátu PDF
Změna žádosti o uznání zahraničního vzdělání a kvalifikace
Změna žádosti o uznání zahraničního vzdělání a kvalifikace
Upozornění
Držitelé slovenských, maďarských, polských nebo slovinských dokladů o vzdělání a kvalifikaci je mohou přímo použít na území České republiky, aniž by bylo nutné předkládat osvědčení o uznání zahraničního vysokoškolského vzdělání a kvalifikace, které by vydala veřejná vysoká škola v České republice nebo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR.
Nelze uznávat tyto univerzity:
Orgány rozhodující o uznání zahraničního vysokoškolského vzdělání a kvalifikace
Veřejná vysoká škola, která má obsahově obdobný akreditovaný studijní program. Příslušnou veřejnou vysokou školu je možné najít podle seznamu akreditovaných studijních programů v seznamu veřejných vysokých škol v ČR na webových stránkách MŠMT ČR.
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR, které v případě pochybností určí příslušnost veřejné vysoké školy k uznání zahraničního vzdělání nebo rozhodne o uznání samo. Zároveň je odvolacím orgánem v případě zamítnutí žádosti.
Ministerstvo obrany- rozhoduje o vzdělání získaném v oblasti vojenství
Ministerstvo vnitra- rozhoduje o vzdělání získaném v oblasti bezpečnostních sil
Další informace
Informační portál o uznávání zahraničního vzdělávání a kvalifikace
https://www.msmt.cz/vzdelavani/vysoke-skolstvi/ekvivalence-ceskeho-a-zahranicniho-vzdelani